PLIN U BOCI
PLIN U BOCI
Najraširenija je primjena plina u bocama (zapremina 7,5 i 10 kg) za pripremu hrane; može se koristiti i za zagrijavanje manjih prostora, a u manjoj mjeri i za pripremu tople vode (zbog ograničenog kapaciteta i snage trošila).
UGOSTITELJSTVO
Najjači i napraktičniji izvor visoke energije za sve tipove srednjeg ugostiteljstva, manjih ili većih obrta mobilnog karaktera, poput pečenjara raznog asortimana je ukapljeni naftni plin u boci zapremine od 10 kg, odnosno 35 kg. Ako to zahtijeva snaga trošila, plinske boce uobičajno se povezuju preko plinske rampe u seriju radi povećanja kapaciteta, a mogu se prema potrebi koristiti i samostalno.
VILIČARI
Pored uobičajene uporabe propan-butan plina kao pogonskog goriva u vozilima, sve je veći zahtjev za uporabom tekuće faze u pomoćnim vozilima – viličarima u prostorima koji zahtijevaju izgaranje bez čađe, dima i neugodnog mirisa:
- skladišta prehrambenih artikala
- skladišta pića
- skladišta lijekova
- skladišta osjetljive robe (papira, kartona).
MJERE OPREZA!
PLIN U KUĆANSTVIMA:
Plinsku bocu uvijek treba držati uspravno i nikada je ne izlagati suncu.
Pri svakoj zamjeni plinske boce potrebno je promijeniti i brtvilo između boce i redukcijskog ventila kao i provjeriti ispravnost gumene cijevi. Nakon upotrebe obavezno zatvorite ventil na boci.
Za vrijeme zamjene plinske boce strogo je zabranjeno pušiti ili biti u blizini otvorenog plamena.
Brtvilo nikada ne izrađujete sami jer plin ima sposobnost razlaganja nekih gumenih tvari, već ga kupujte u za to ovlaštenim prodavaonicama, kao i priključnu gumenu cijev koja također ima svoj rok trajanja.
Ukoliko osjetite miris plina odmah napravite propuh, ništa ne palite i ne uključujte, isključite napone na glavnoj sklopki i zovite ovlaštenog distributera za savjet!